Farbowanie za pomocą lodu

Daje na tkaninie bardzo ciekawy efekt. Kolory się (dosłownie!) płynnie przenikają.
Potrzebne Ci będą:
- barwnik w proszku przeznaczony do farbowania na zimno. Polecamy procion MX dostępny przez internet
- woda
- mniejsze pojemniki do rozrobienia barwnika (np. po jogurcie)
- większe pojemniki do ułożenia tkaniny
- łyżeczka do mieszania i porcjowania barwnika
- tacka lub po prostu pokrywka od dużego pojemnika
- tkanina biała bawełniana
- proszek do prania
- węglan sodowy
- rękawiczki gumowe
- maska lub przynajmniej chusteczka chroniąca przed wdychaniem barwnika
- małe torebki foliowe
- folia ochronna
- lód
Tkaninę przed farbowaniem upierz z dodatkiem proszku do prania, by usunąć resztki substancji używanych przy jej produkcji, które mogłyby wpływać na przyjmowanie barwnika. Miejsce, gdzie będziesz pracowała, wyłóż folią ochronną. Załóż grube gumowe rękawiczki!!! Możesz twarz przysłonić maską ochronną, do dostania w sklepie typu Castorama, lub przynajmniej chusteczką.

Sposób 1

Jest bardziej brudzący, ale oszczędzasz więcej barwnika. Masz większą kontrolę nad tym, ile go zużywasz i jak rozłożony jest na materiale.
Wsyp barwnik do pojemników, dodaj wodę w ilości podanej przez producenta. Bardzo dokładnie wymieszaj.


 

Po 4-5 łyżeczek barwnika wlewaj do torebek foliowych. Jeśli nie masz malutkich torebek, tylko duże, postaraj się, by barwnik znalazł się w rogu torebki, obetnij część torebki, a pozostałą część zawiąż lekko na supełek. Ułóż gotowe porcyjki na tacce i schowaj do zamrażalnika.
 

Zwilż materiał, który będziesz farbować i ułóż w pojemnikach. Wyjmij z zamrażalnika paczuszki z kolorowym lodem, rozwiąż supełki i wyjmij z nich zamrożony barwnik. 

    

Kawałeczki barwnego lodu ułóż na tkaninie. Poczekaj, aż się rozpuszczą. Pół łyżeczki węglanu sodowego wymieszaj z wodą (250 ml). Zalej tą mieszanką tkaninę. Po kilku godzinach wypłucz tkaninę pod bieżącą zimną wodą. Następnie upierz w pralce z dodatkiem proszku w wodzie o temp. 40°C. Uprasuj.


Sposób 2

Jest mniej brudzący i nie tak skomplikowany. Wymaga mniej czasu. Barwy układają się na tkaninie bardziej interesująco.


Tkaninę zwilż wodą i włóż do pojemnika. Ułóż na niej kostki lodu.Posyp całość barwnikiem, starając się rozprowadzać go w miarę równomiernie.Pod wpływem ciepła lód zacznie się rozpuszczać, mieszać z barwnikiem i wsiąkać w tkaninę. Kiedy już się rozpuści, zalej tkaninę wodą (250 ml) wymieszaną z połową łyżeczki węglanu sodowego. Po kilku godzinach wypłucz tkaninę pod bieżącą zimną wodą. Następnie upierz w pralce z dodatkiem proszku w wodzie o temp. 40°C. Uprasuj.Efekt farbowania na sposób 1. Kolory są intensywniejsze, za to nie układają się zbyt ciekawie.Efekt farbowania na sposób 2. Kolory się mniej intensywne - ponieważ było za dużo lodu w stosunku do barwnika. Trzeba o tym pamiętać, dodając większą ilość barwnika lub mniej lodu. Za to barwy fajniej się ze sobą wymieszały. 2 komentarze:

  1. Ze strony LuAnn Kessi i Jej farbowania doszłam tutaj. I kolejny raz udowodniono że wszystko co potrzebne jest pod ręką. Dziękuję za tutorial!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a on, ten tutorial, tu sobie wisi już chyba ze trzy lata ;)

      Usuń